اجرای طرح هوشمند سازی پایش مزارع برنج در دانشگاه صنعتی نوشیروانی

به گزارش وبلاگ به آبادی، طرح هوشمند سازی پایش مزارع برنج از سوی شرکت طوبی نقش پارس از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد فناوری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به مرحله اجرا رسید.

اجرای طرح هوشمند سازی پایش مزارع برنج در دانشگاه صنعتی نوشیروانی

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ به آبادی، طرح هوشمند سازی پایش مزارع برنج از سوی شرکت طوبی نقش پارس از واحد های فناور مستقر در مرکز رشد فناوری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به مرحله اجرا رسید. رشد و توسعه روزافزون فناوری و نقش آن در هوشمندسازی در همه جوانب زندگی بشری موجب شده تا کشاورزی هوشمند به عنوان راه حل مناسب برای افزایش محصول و کاهش اثرات مخرب کشاورزی بر محیط زیست مطرح گردد.

با توجه به ماهیت سنتی کشاورزی در کشور ما، هنوز این امر به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته و در نتیجه عدم استفاده از کشاورزی نوین، هر ساله شاهد هدر رفت منابع با ارزش و آسیب های جدی به محیط زیست هستیم. در حالی که در کشور های پیشرو درکشاورزی دقیق، طرح های متعددی برای استفاده از امکانات فناوری های نوین در کشاورزی در حال بهره برداری هستند.

روش های سنتی جمع آوری اطلاعات مربوط به مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی مبتنی بر پایش زمینی و محلی مزارع بسیار زمان بر و کند بوده و امکان دسترسی به اطلاعات مورداحتیاج در زمان لازم وجود ندارد. در این طرح دانش فنی هوشمندسازی کشاورزی بومی سازی شده و با استفاده از فناوری های نوین مانند تلفن های هوشمند، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی پایش دقیق اراضی زیر کشت محصولات در زمان کوتاهی میسر شد و پایش محصولات کشاورزی مختلف با توجه به احتیاج مشتری انجام می گردد.

پایش مزرعه در سه سطح پایش فضایی، هوایی و زمینی با استفاده از داده های سنجش از دوری، تصاویر پهپاد و تصاویر زمینی گوشی های موبایل به همراه اطلاعات مکانی مورد تحلیل دقیق و جامع قرار می گیرد. از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق برای مشخص بهترین زمان کاشت، داشت و برداشت و اتخاذ تصمیم برای محصول استفاده می گردد. نرم افزار توسعه داده شده برای گوشی های هوشمند ارتباط بین کشاورز و تیم متخصص را به راحتی فراهم نموده و اطلاعات اختصاصی هر مزرعه را به طور مجزا در اختیار کشاورز قرار می دهد.

با توجه به اهمیت کشت برنج در استان های گلستان، مازندران و گیلان به عنوان قطب کشاورزی و بزرگترین منطقه فراوری برنج (فراوری دوسوم احتیاج برنج کشور)، به عنوان محصول هدف این طرح انتخاب شده و پایش سایر محصولات کشاورزی نیز بر حسب احتیاج امکان پذیر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اجرای طرح هوشمند سازی پایش مزارع برنج در دانشگاه صنعتی نوشیروانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح هوشمند سازی پایش مزارع برنج در دانشگاه صنعتی نوشیروانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید