اقدام عجیب فیس بوک برای رهایی از اتهامات ضد انحصارطلبی

به گزارش وبلاگ به آبادی، خبرنگاران- فیس بوک برای رهایی از اتهامات ضد انحصارطلبی، پیشنهاد کرده بود به رقیبانش برای ساخت یک شرکت شبکه اجتماعی رقیب کمک کند.

اقدام عجیب فیس بوک برای رهایی از اتهامات ضد انحصارطلبی

به گزارش وبلاگ به آبادی، روزنامه واشنگتن پست گزارش کرد فیس بوک پیشنهاد کرده بود توافقهای مجوزی با سایر شرکتها داشته باشد که به نوبه خود دسترسی به کد فیس بوک برای ایجاد راحتتر یک شبکه اجتماعی رقیب را فراهم می کرد. وکیلان فیس بوک این ایده را نزد بازرسان ایالتی و فدرال پیش از این که شکایتهای ضد انحصارطلبی علیه این شرکت در نهم دسامبر تنظیم شود، مطرح کرده بودند.

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و 48 دادستان کل ایالتی شکایتهایی را علیه فیس بوک تنظیم کرده و خواستار تجزیه این شرکت و جدایی اینستاگرام و واتس اپ شده اند. در این شکایتها ادعا شده است فیس بوک رقیبانش را پیش از این که به حد کافی بزرگ شده و به تهدیدی برای فزونی این شرکت تبدیل شوند، خنثی کرده است.

فشار برای تجزیه فیس بوک در چند سال گذشته افزایش پیدا کرده است. اتحادیه اروپا از سال 2019 سرگرم تحقیق از شیوه های نگهداری دیتا توسط فیس بوک و پلتفرم بازار این شرکت است. چهار شرکت فناوری که از میان آنها دو شرکت از بین رفته اند در ژانویه از فیس بوک شکایت کرده و خواستار استعفای مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت بر سر استراتژیهای ضد رقابتی فیس بوک شدند.

دادستانهای کل ایالتی آمریکا اخیرا از گوگل برای توافق پنهانی با فیس بوک و فراهم کردن مزیتهای تبلیغاتی غیرمنصفانه برای این شبکه اجتماعی شکایت کرده اند.

دیوید سیسیلاین، رییس کمیته فرعی ضدانحصارطلبی مجلس آمریکا اظهار کرده که فیس بوک پس از نمایش رفتار انحصارطلبانه باید تجزیه شود.

منابع آگاه به واشنگتن پست گفتند: فیس بوک پیش از شکایت کمیسیون تجارت فدرال به آماده سازی پرداخته و وکیلان ضد انحصارطلبی سابق دولت را استخدام کرده و ابتکارهای داخلی راه اندازی کرده که به مسائل رقابتی متمرکز هستند. طبق گزارش راب پرایس از بیزنس اینسایدر، فیس بوک استخدام وکیلان در حوزه رقابت و کارشناسان را در ماه مه سال 2019 آغاز کرده بود.

فیس بوک کاهش دو میلیون کاربر فعال روزانه در آمریکا و کانادا در سه ماهه سوم را گفت اما در همین مدت 21.5 میلیارد دلار درآمد داشت.

ایسنا نوشت: بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، کارشناسان حقوقی و تحلیلگران وال استریت تردید دارند که دادگاه فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ را تجزیه کند اما این شکایت نشان دهنده تلاش وسیع دولت آمریکا برای تحکیم نظارت و ساماندهی غولهای فناوری است.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "اقدام عجیب فیس بوک برای رهایی از اتهامات ضد انحصارطلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام عجیب فیس بوک برای رهایی از اتهامات ضد انحصارطلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید