سرقت زیر سایه کرونا، شیوه های نوین کلاهبرداری اینترنتی را بشناسید

به گزارش وبلاگ به آبادی، این روز ها که مردم شرایط بحرانی و سختی را پشت سر می گذارند، بازار کلاهبرداران اینترنتی نیز داغ شده است، کلاهبردارانی که با فریب مردم، پول به جیب می زنند و هر بار شگردی تازه را برای تبهکاری های خود پیدا می نمایند.

سرقت زیر سایه کرونا، شیوه های نوین کلاهبرداری اینترنتی را بشناسید

به گزارش، کرونا ویروس باعث تغیرات رفتاری بسیاری در جامعه شده است، رونق دریافت خرید اینترنتی و یا استفاده از اپلیکیشن های مخصوص بانکی و پزشکی باعث شده تا بسیاری از سودجویان و هکر ها به فکر خالی کردن حساب بانکی مردم باشند.

گاهی شاهد افزایش فعالیت اپلیکیشن های مختلف در زمینه تست و شناسایی کرونا، خوداظهاری و پاسخ گویی به سوالات مربوط به کرونا، تب سنج و دیگر اپلیکیشن های مربوط به این ویروس هستیم که فاقد کارایی لازم بوده و گاهی اوقات به دنبال سرقت اطلاعات کاربران نیز هستند که راهنمایی به لینک و درگاه های بانکی جعلی و سرقت اطلاعات هویتی و کاری از مهم ترین اهداف اپلیکیشن های جعلی طراحی شده است.

کلاهبرداری اینترنتی و استفاده از بدافزار نمونه ای از چندین راه چاره هکر ها در ایام قرنطینه به شمار می آید؛ تورج کاظمی رئیس پلیس فتای پایتخت در تبادل نظر با خبرنگار حوزه انتظامی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در این مورد اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید وزارت بهداشت به خانه ماندن تعداد کاربران فضای مجازی و استفاده ازخرید اینترنتی بیش از پیش بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: با افزایش کاربران اینترنتی در ایام کرونایی طبیعتا میزان جرایم در فضای سایبری نیز افزایش خواهد داشت.

رئیس پلیس فتای تهران عظیم بیان نمود: البته با توجه رعایت شهروندان و اجرای طرح رمز های یکبار مصرف، نسبت به پارسال شاهد کاهش پرونده ها بودیم، ولی در زمینه کلاهبرداری اینترنتی به دلیل شیوع کرونا شاهد افزایش بودیم.

کاظمی بیان نمود: بسیاری با ایجاد سایت مجازی اقدام به فروش دارو های تقلبی می کردند که طبق رصد پلیس فتا در حال رسیدگی به آن ها هستیم البته بعضی از آن ها خارج کشور هستند که دسترسی به آن ها سخت تر است.

مجرمان سایبری روش ها و اقدامات زیادی را در راستایی دستبرد به مردم انجام می دهند که در ادامه با چند روش آن ها آشنا می شوید:

در فضای مجازی مجرمان و کلاهبرداران اینترنتی به دنبال جمع آوری اطلاعات افراد برای کلاهبرداری از مدارک هویتی و سوءاستفاده از اطلاعات خصوصی آنان هستند. این کلاهبرداران با روش های مختلفی اقدام به کلاهبرداری می کنند.

در یکی از روش ها افراد را به صفحات جعلی یا پیشین، راهنمایی نموده و اطلاعات کارت بانکی و اطلاعات بانکی افراد را سرقت می کنند تا در فرصت بهتر یا در همان بازه زمانی با توجه به اینکه رمز پویا نیز فعال شده، اقدام به برداشت پول از حساب افراد فریب خورده کنند.

کلاهبرداران با تبلیغات گسترده و نمایش تصاویر دلخراش در شبکه های اجتماعی از احساسات مردم سوءاستفاده نموده و اقدام به معرفی شماره حساب برای یاری به بیماران کرونایی و یا تهیه لوازم بهداشتی می کنند. چنانچه افراد قصد یاری انسان محبت آمیز را دارند، با مراجعه به سایت های معتبر این کار را انجام دهند. افراد می توانند یاری های خود را به وسیله شماره حساب هایی که از سوی رسانه و خبرگزاری های رسمی و معتبر اطلاع رسانی می گردد واریز کنند.

هرگونه تبلیغ و فروش دارو تحت عنوان درمان کرونا ویروس منوط به تأیید و اظهار نظر رسمی مسئولان و کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و فروش دارو نیز در فضای مجازی جرم تلقی می گردد. مراقب تبلیغات جعلی کلاهبرداران در فضای مجازی باشید.

مجرمان سایبری با درج تصاویر غیر واقعی از نیازمندان در کانال ها، گروه ها و صفحات شبکه های اجتماعی از احساسات شهروندان سوء استفاده نموده و تقاضای مبالغی برای یاری به نیازمندان می کنند و در مواردی نیز به منظور پرداخت یاری های اقتصادی شهروندان، آن ها را به صفحات و درگاه های جعلی بانکی (فیشینگ) راهنمایی می کنند. شهروندان در صورت یاری به نیازمندان حتما باید به وسیله مراکز معتبر از قبیل کمیته امداد امام خمینی (ره) و یا جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند و هرگز فریب اینگونه صفحات و گروه های جعلی را نخورند و از پرداخت مبالغ به حساب این گونه افراد خودداری کنند.

کلاهبرداران با درج آگهی هایی تحت عنوان کار در منزل، کسب درآمد در منزل، در خانه میلیونر شوید به وسیله سایت های کاریابی و یا سایت های آگهی محور از شهروندان مبالغی را هرچند اندک بعنوان ثبت نام و ارسال مواد اولیه، دریافت و پس از واریز پول از طرف قربانی به حساب کلاهبرداران، دیگر جوابگوی تماس ها و پیغام های آن ها نمی شوند.

این روش که جزو قدیمی ترین روش های کلاهبرداری است، هنوز هم قربانیان زیادی را می گیرد. در این روش کلاهبرداران سایت های قرعه کشی راه اندازی نموده و هر فردی را که به این سایت مراجعه کند، به عنوان برنده اعلام می کنند. سپس کلاهبرداران در تماس با قربانی خود مدعی می شوند او برنده صد ها هزار تومان پول نقد در قرعه کشی شده و با دریافت شماره کارت مدعی می شوند پول به حساب فرد واریز می گردد. شیادان اینترنتی پس از چند روز با قربانی تماس گرفته و مدعی می شوند پول به حساب آن ها واریز شده و در صورتی که پول در حساب نیست طعمه با آن ها تماس گرفته تا مشکل برطرف گردد.

هنگامی که قربانی برای آنالیز حساب مراجعه می نماید، متوجه می گردد پولی در حسابش نیست و با کلاهبرداران تماس می گیرد. در این لحظه متهمان با چرب زبانی طعمه خود را پای دستگاه خودپرداز کشانده و به جای واریز پول به حسابشان از حساب آن ها برداشت می کنند.

به نظر می رسد کرونا ویروس تا چندماه دیگر مهمان کشورمان است و این موضوع اهمیت آموزش در زمینه مقابله با کلاهبرداری اینترنتی را افزایش می دهد لذا باید پلیس فتا و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به مردم آموزش های لازم جهت مقابله با انواع کلاهبرداری های هوشمند اینترنتی را بدهند.

منبع: آنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سرقت زیر سایه کرونا، شیوه های نوین کلاهبرداری اینترنتی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت زیر سایه کرونا، شیوه های نوین کلاهبرداری اینترنتی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید