شریان های نفتی با محصول نانویی باز می مانند ، برطرف مسائل صنعت نفت با فناوری نانو

به گزارش وبلاگ به آبادی، یکی از مسائل رایج در صنعت نفت، ته نشینی مواد آلی سنگین مانند آسفالتین روی سنگ مخزن، درون چاه های فراوری، لوله های انتقال و مخازن ذخیره است که یکی از شرکت های فعال حوزه نانو آن را برطرف می نماید.

شریان های نفتی با محصول نانویی باز می مانند ، برطرف مسائل صنعت نفت با فناوری نانو

به گزارش گروه فناوری وبلاگ به آبادی، آسفالتین از جمله برش های سنگین نفت خام است که تشکیل و ته نشست آن در چاه های نفت باعث کاهش قطر لوله مغزی و یا انسداد راستا جریان می گردد و این پدیده صدمات جبران ناپذیری به عملکرد چاه و مخزن وارد می آورد و کاهش میزان برداشت نفت از میادین را به دنبال دارد.

شرکت دانش بنیان بهره افزایان زاگرس شیمی توانسته با ثبت و فراوری افزودنی بازدارنده رسوب آسفالتین اقدامی مؤثر در برطرف این چالش انجام دهد. این افزودنی نانوساختار با دوز کمتر از ppm 100 در ستون چاه های نفت تزریق می گردد و از تشکیل و ته نشست آسفالتین در ستون چاه و تأسیسات سطحی ممانعت می نماید.

این محصول از اجزا نانوساختار در مخلوطی از ترکیبات فعال سطحی ساخته شده و فرایند ساخت آن شامل سه مرحله فراوری اجزا نانوساختار در مواد فعال، سطحی و حلال های هیدروکربنی است.

نتایج پایداری آسفالتین در حضور این گونه محصولات و مقایسه آن با محصولات تجاری موجود نشان می دهد این محصول نانوساختار علاوه بر قیمت مناسب تر با دوز بسیار کمتر می توانند پایداری آسفالتین و ممانعت از تشکیل رسوب و ته نشست آن را به همراه داشته باشند. همچنین این محصول می تواند به عنوان پراکنده ساز آسفالتین در تأسیسات سطح الارضی مورداستفاده قرار گیرد.

لازم به ذکر است در جهان محصولات نانوساختار بازدارنده تشکیل رسوب آسفالتین توسط شرکت های عظیم نفتی فراوری می شوند و پیش از این نیز، با توجه به عدم فراوری این گونه محصولات در داخل کشور، تأمین احتیاج داخلی تماماً به وسیله واردات صورت می گرفته است.

همچنین هزینه استفاده از این محصول در میادین نفتی از نمونه های وارداتی بسیار کمتر است و فراوری این محصول در داخل کشور که با دوز کمتری از آن می توان از تشکیل رسوب و ته نشست آسفالتین در ستون چاه های نفت ممانعت کرد، موجب صرفه جویی ارزی خواهد شد.

شرکت بهره افزایان زاگرس شیمی در سال 1397 با هدف فراوری مواد شیمیایی مورجهانز صنایع بالادستی نفت راه اندازی شد. این شرکت هم اکنون محصولاتی نظیر دیمولسیفایر (تعلیق شکن)، آنتی فوم، بازدارنده آسفالتین، دیسپرسانت آسفالتین، ضدخوردگی فاز نفت، ضدخوردگی فاز گاز، ضدخوردگی فاز آب، رسوب زدای فاز آب و بایوساید را فراوری می نماید.

شرکت بهره افزایان زاگرس شیمی توانسته با فراوری محصولات نانوساختار بازدارنده تشکیل رسوب آسفالتین، ضمن دریافت تأییدیه از تست های عملکرد، به جمع شرکت های دانش بنیان وارد شده و تأییدیه نانومقیاس را نیز برای محصولات خود کسب کند.

کارکرد محصول فراوریی به نحوی است که تمامی شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران به این محصول احتیاج دارند. از جمله این شرکت ها می توان به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت مناطق مرکزی، شرکت نفت فلات قاره و… اشاره نمود و مسئولان شرکت بهره افزایان زاگرس شیمی نیز در حال حاضر مشغول رایزنی برای انعقاد قرارداد فروش این محصول به بعضی از این شرکت ها هستند.

به طور کلی مقدار مصرف سالانه این محصول در صنعت نفت ایران بالغ بر 10 میلیون لیتر است و شرکت بهره افزایان زاگرس شیمی توانایی فراوری سالانه 12 میلیون لیتر از این محصول را دارا است. این شرکت توانسته به واسطه فراوری افزودنی بازدارنده رسوب آسفالتین تا به امروز برای 10 نفر ایجاد اشتغال نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شریان های نفتی با محصول نانویی باز می مانند ، برطرف مسائل صنعت نفت با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریان های نفتی با محصول نانویی باز می مانند ، برطرف مسائل صنعت نفت با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید