عادت هایی که دندان های ما را خراب می نماید

به گزارش وبلاگ به آبادی، بعضی از عادت ها، هدفی جز آسیب به سلامتی ما ندارند. عادت به مصرف دخانیات، عادت به پرخوری یا هرچیزی شبیه به این ها می تواند به عاملی مخرب برای سلامت ما تبدیل گردد.

عادت هایی که دندان های ما را خراب می نماید

جویدن یخ

ایرنا: عاشقان جویدن یخ باید بدانند که بر خلاف تصور آن ها که فکر می نمایند یخ یک ماده طبیعی و فاقد شکر است، پس جویدن آن ضرری ندارد، باید گفت که سخت در اشتباهند. جویدن یخ علاوه بر اینکه ممکن است باعث شکستن دندان ها گردد، به لثه ها آسیب می رساند و سبب ایجاد درد مداوم در دندان ها می گردد.

ورزش های سنگین بدون محافظ دهان

برای کسانی که اهل ورزش های سخت و سنگین هستند، فوتبال، بوکس یا هر ورزش تماسی دیگری که باشد، تفاوتی ندارد. آن ها هیچگاه نباید بدون محافظ دهان وارد بازی شوند. ممکن است یک ضربه سنگین دست، پا یا توپ به دهان شما، آسیب جدی به دندان ها وارد کند.

دندان قروچه

یکی از متهمان ردیف اول آسیب به دندان، دندان قروچه است. متخصصان علت اصلی این رفتار را استرس شدید می دانند که معمولا در زمان خواب به اوج خود می رسد. این موضوع، کنترل آن را سخت می نماید. به نظر می رسد که بهترین راه برای برطرف این عادت رفتاری، تغییر سبک زندگی و کاهش استرس است، اما اگر خیلی دندان قروچه می کنید، بهتر است در هنگام خواب از محافظ دندان بهره ببرید.

باز کردن چیزها با دندان

باز کردن درب بطری یا بسته بندی پلاستیکی سس های تک نفره با دندان ممکن است راحت باشد، اما این یکی از عادت هایی است که دندان شما را به سوی نابودی می کشاند. استفاده از دندان ها به عنوان ابزار می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان گردد. برای باز کردن بطری از دربازکن و برای پاره کردن بسته سس از قیچی یا چاقی بهره ببرید و از دندان هایتان فقط برای خوردن غذا بهره ببرید.

جویدن مدادآیا هنگام تمرکز روی کار یا درس، مداد خود را می جوید؟ مانند جویدن یخ، این عادت هم می تواند باعث خرد شدن یا ترک خوردن دندان گردد. زمانی که احساس می کنید احتیاج به جویدن دارید آدامس بدون قند گزینه بهتری است.

سیگار کشیدن

سیگار و هر محصول دیگر دارای توتون و تنباکو می توانند دندان ها را لکه دار نمایند و باعث ریزش آن ها در نتیجه بیماری لثه شوند. تنباکو همچنین می تواند باعث سرطان دهان، لب ها و زبان گردد. اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.

بطری زمان خواب

حفاظت از دندان ها را باید از همان بدو تولد جدی گرفت. دادن یک بطری آب، شیر یا شیر خشک به کودک در هنگام خواباندن او، می تواند باعث پوسیدگی در دندان ها گردد. برخی از بچه ها به خوابیدن با بطری شیر در دهان عادت دارند، این کار آسیب جدی به دندان ها می زند. این عادت مخرب را از کودک خود دور نگه دارید.

از آبمیوه تا چیپس

در کنار بر عادت هایی که ممکن اسست سلامت دندان های شما را به خطر بیندازد، خوراکی هایی هم هستند که میانه خوبی با دندان ها ندارند. نوشیدنی های گازدار و انرژی زا مهمترین آنهاست. این نوشیدنی ها معمولاً سرشار از قند هستند ونوشیدن مداوم آن ها می تواند منجر به پوسیدگی دندان گردد.

آبمیوه نیز معلولا قند زیادی دارند و ممکن است با نوشابه ها رقابت نمایند. میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین بدنبال آب میوه ای باشید که قند اضافی نداشته باشد. همچنین می توانید با رقیق کردن آن با مقداری آب، مقدار قند را کاهش دهید. قهوه نیز یکی دیگر از نوشیدنی های مضر برای دندان است.

رنگ تیره و اسیدیته قهوه می تواند به مرور زمان باعث زردی دندان گردد. و، اما چیپس سیب زمینی، باکتری های موجود در پلاک دندان، مواد غذایی نشاسته ای را به اسید تجزیه می نمایند. این اسید می تواند تا 20 دقیقه بعد از خوردن چیپس به دندان حمله کند.

منبع: توریسم آنلاین

به "عادت هایی که دندان های ما را خراب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت هایی که دندان های ما را خراب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید