نگاه ویژه به صنعت زنبورداری

به گزارش وبلاگ به آبادی، مدیر امور طیور و زنبور عسل معاونت بهبود فراوریات دامی جهاد کشاورزی استان البرز می گوید: البرز از نظر تعداد کلنی و جمعیت زنبور و فراوری زنبورستان ها در کشور عدد قابل توجهی را به خود اختصاص نمی دهد.

نگاه ویژه به صنعت زنبورداری

ولی از نظر شرایط کلی زنبورداران دانش فنی و تکنولوژی در فراوری و محصول عسل صندلی خوبی دارد به طوری که در 5 سال گذشته 2 دوره زنبوردار نمونه کشور از البرز انتخاب شده است. مجتبی تقی زاده در گفت وگو با وبلاگ به آبادی، با بیان این که عسل فراوریی در استان از نظر کیفیت جزو عسل های مطلوب است که امکان صادرات خوبی دارد می گوید: به دلیل این ظرفیت در مباحث مربوط به تسهیلات به عنوان یک ظرفیت ویژه به صنعت زنبورداری نگاه و اعتبارات خوبی یه این بخش داده می گردد.

وی می افزاید: مهم ترین فراوریات این بخش فراوری ملکه باکیفیت برای مدیریت فراوری تخم در هر کلنی در زنبورستان ها و تامین ژن مورد احتیاج و سایر فراورده ها مانند ژل رویال، گرده گل، موم و بره موم است و اگر این محصولات بخش عمده ای از فراوریات باشد و بتوانیم آن را توسعه دهیم می توانیم درآینده باعث افزایش درآمد و اشتغال در این بخش باشیم. تقی زاده با بیان این که تعدادی زنبوردار پیشرو در هر کدام از این فراوریات داریم که در بحث ژل رویال کار می نمایند می افزاید: با توجه به ارزش مالی که هر گرم از این ماده غذایی دارد می تواند باعث سطح توسعه یافتگی زنبورستان ها باشد.وی اضافه می نماید: از طرف دیگر چند واحد پرورش ملکه در استان فعال هستند که ظرفیت کافی برای فراوری ژن لازم را داشته و می توانند اصلاح نژاد را برای فراوری ملکه زنبورستان ها داشته باشند.

مدیر امور طیور و زنبور عسل معاونت بهبود فراوریات دامی جهاد کشاورزی استان یکی از مسائل بخش زنبورداری را مهاجرپذیری استان عنوان می نماید و می گوید: البرز به دلیل قابلیت مراتع در شهرستان طالقان و جاده چالوس به لحاظ نوع گیاهان و پوشش گیاهی مناسب و توان و ظرفیت بالای فراوریشهد و گرده گل در این مناطق معمولا مورد توجه همه زنبورداران کشور قرار می گیرد، به طوری که هر سال در مقاطعی از سال پذیرای زنبورستان هایی هستیم که در راستا کوچشان به دیگر استان ها قرار داریم اما در برخی مواقع مالکان این زنبورستان ها قواعد و چارچوبی را که به هنگام کوچ باید رعایت نمایند رعایت نمی نمایند و این موضوع به صنعت زنبورداری ما آسیب می زند. تقی زاده می افزاید: زنبورداران برای کوچ و استقرار در استان های عبوری، باید گواهی بهداشتی دریافت و کندوها را در مکانی که جانمایی شده مستقر نمایند و چنانچه این قواعد را رعایت ننمایند باعث بروز مسائلی در حوزه استان شده که این مسائل به حوزه طرح دعوی در محاکم قضایی کشیده شده و امکان استقرار زنبورستان های میهمان را دچار اختلال می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "نگاه ویژه به صنعت زنبورداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه ویژه به صنعت زنبورداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید