کشف زودهنگام پوسیدگی دندان با فناوری نو دندانپزشکی

به گزارش وبلاگ به آبادی، دانشمندان دستگاه جدیدی که با نور ال ای دی (LED) اندازه تغییرات شیمیایی خاصی که منجر به پوسیدگی دندان می شوند را شناسایی و سنجش می نماید، ساخته اند. پیشرفتی که ممکن است منتهی به [ابداع] روش های بهتری برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی حتی قبل از آغاز آن گردد.

کشف زودهنگام پوسیدگی دندان با فناوری نو دندانپزشکی

بر اساس شرحاتی که ماه پیش در مجله ترنزکشنز آن بیومدیکال اینجینیرینگ (Transactions on Biomedical Engineering) IEEE درباره این دستگاه منتشر شد، طرح اولیه این ابزار که دستگاه او-پی اچ (O-pH) خوانده می شود، اسیدیته ای که باکتری ها در پلاک ها [یا اصطلاحا جرم دندان] ایجاد می نمایند و منجر به پوسیدگی دندان می شوند را اندازه گیری می نماید.

این دستگاه نور ال ای دی ساطع می نماید و با استفاده از یک رنگ شیمیایی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) که برای دندان کاربرد دارد، فلورسانس آن را می سنجد.

این ابزار نوری، بسته به واکنش نور، یک اندازه عددی از پ هاش (PH) یا اسیدیته از پلاک هایی که دندان ها را پوشانده ارائه می نماید. محققان می گویند این سنجش می تواند به دندانپزشک بگوید که کدام قسمت از دندان، بیشتر در خطر ایجاد یک حفره است.

مانوجا شارما، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشجوی دوره دکتری در دانشگاه واشینگتن در ایالات متحده در اظهاراتی گفت: پلاک [یا جرم دندان]، تعداد زیادی باکتری دارد که در زمان برهم کنش با شکر موجود در غذای ما، اسید فراوری می نماید.

شارما شرح می دهد: این اسید همان چیزی است که باعث خوردگی سطح دندان و درنهایت، ایجاد حفره می شود؛ بنابراین، اگر بتوانیم اطلاعاتی در مورد فعالیت اسیدی دریافت کنیم، می توانیم برآورد و ایده ای از نحوه رشد باکتری ها در بیوفیلم یا پلاک دندان به دست آوریم.

[شرح: بیوفیلم به لایه حاصل از رشد میکروب ها بر روی سطوح مختلف گفته می شود]

ازآنجایی که همه باکتری های موجود بر روی پلاک بد نیستند یا به ایجاد حفره منجر نمی شوند محققان می گویند سنجش اسیدیته محیط می تواند به دندانپزشکان بگوید که چه چیزی درباره خطر مسائل پیش رونده باید بدانند.

آن ها می گویند چنین موضوعی می تواند احتیاج به آزمایش باکتری های به خصوص را که تعداد زیادی از آن ها روی هر پلاک معین وجود دارند، کاهش دهد.

دانشمندان برای انجام این مطالعه، 30 بیمار بین 10 تا 18 سال، با میانگین سنی 15 سال را در مرکز دندانپزشکی بچه ها دانشکده دندانپزشکی دانشگاه واشینگتن (UW) انتخاب کردند.

محققان می گویند که آن ها بچه ها و نوجوانان را برای انجام این مطالعه انتخاب کردند، زیرا پوشش خارجی طبیعی مینای دندان روی دندان های آن ها به مراتب از بزرگسالان نازک تر است و دریافت هشدار زودهنگام در مورد فرسایش اسیدی برای آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

آن ها بعلاوه دانشجویان سال دوم و سوم دانشکده دندانپزشکی را تحت نظارت یکی از اعضای هیئت علمی به کار گرفتند.

دانشمندان در این مقاله می نویسند: در این مطالعه، افراد با بار بیوفیلم کم (پس از تمیز کردن) و با بار بیوفیلم زیاد (پیش از تمیز کردن) که هر دو سطح ناسالم و سالم را داشتند، ثبت نام کردند .

دانشمندان می گویند، فکر اضافه کردن آزمایش اسیدیته با عنوان یک روش بالینی تازه، از این تصور ناشی شد که وقتی بیمار در ابتدا روی جایگاه دندانپزشکی می نشیند، پیش از اینکه دندان هایش تمیز شود، دندانپزشک [دندان های] آن ها را با محلول رنگی فلورسنت بی مزه شست وشو می دهد و سپس دندان های [بیمار] را با نور آنالیز می نماید تا نواحی با فراوری اسید بالا را جست وجو کند.

محققان در این آزمون، ماده رنگی را برای دندان ها به کار بردند و یک ابزار نمونه گیر به انتهای میله معاینه که با چرخیدن بالای سطح دندان ها، نور را گردآوری و پخش می کرد، اضافه کردند.

در ادامه، این نور جمع آوری شده به یک جعبه مرکزی بازمی شود که پ هاش (pH) که حاکی از شرایط روی دندان های بیمار است را نشان می دهد.

دانشمندان این آزمون را پیش و پس از شست وشوی قند و [اعمال] سایر تغییرات در شرایط ازجمله پیش و پس از جرم گیری عمیق، چند بار تکرار کردند.

دانشمندان با برشمردن محدودیت های این مطالعه، گفتند که قادر به سنجش مداوم محل یکسان روی هر دندان در طول هر مرحله از آزمایش نیستند.

آنان گفتند که در حال حاضر تنظیماتی روی دستگاه انجام می دهند تا نسخه ای از آن را که تصاویری برای دندانپزشکان فراوری کند و محل دقیق اسیدیته بالا را (جایی که حفره بعدی ممکن است ایجاد شود) فورا نشان دهد، بسازند.

شارما می گوید: ما به نتایج بیشتری احتیاج داریم تا نشان دهیم [این روش] به چه مقدار در تشخیص موثر است، اما قطعا می تواند به ما در درک بخشی از سلامت دهان و دندان شما یاری کند.

او اضافه کرد: [این روش] بعلاوه می تواند به آموزش بیماران در مورد اثرات قند بر روی ساختار شیمیایی جرم دندان یاری کند. ما می توانیم به آن ها به صورت مستقیم و زنده نشان دهیم چه اتفاقی می افتد و این تجربه ای است که آن ها به خاطر می آورند و می گویند، خب، بسیار خب، باید مصرف شکر را کم کنم!

منبع: فوت و فن / independentpersian.com

به "کشف زودهنگام پوسیدگی دندان با فناوری نو دندانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف زودهنگام پوسیدگی دندان با فناوری نو دندانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید