کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟

به گزارش وبلاگ به آبادی، مجله پزشکی دکتر سلام/رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن برشماری عوامل خطر بروز پوکی استخوان، گفت: دسته ای از پوکی استخوان بر اثر مصرف داروهای درمانی برای سایر بیماری ها به وجود می آید که یکی از آنها کورتون است؛ دارویی که در درمان مبتلایان به کرونا نیز استفاده می گردد اما بعید است بتواند در کوتاه مدت سبب بروز پوکی استخوان در این بیماران گردد، هرچند که باید مطالعات گسترده تری بر این موضوع انجام گردد.

کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟

دکتر افشین پایدار گفت: با یاری دانشگاه های علوم پزشکی قصد برگزاری پویش ملی پیشگیری از پوکی استخوان با شعار پیشگیری از پوکی استخوان با تشخیص به موقع را داریم. با توجه به اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی می رود توجه به بیماری هایی نظیر پوکی استخوان اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

وی با اشاره به اینکه پوکی استخوان می تواند در افزایش خطر شکستگی های استخوانی موثر باشد، اظهار کرد: پوکی استخوان بیماری است که هیچ علامتی ندارد و زمانی نسبت به آن آگاه می شویم که شکستگی در فرد رخ دهد. بروز پوکی استخوان و شکستگی ها در سالمندان بیش از سایر گروه ها است.

سهم بالاتر زنان در پوکی استخوان

وی با اشاره به شیوع بیشتر پوکی استخوان در میان خانم ها، توضیح داد: 40 درصد از خانم های بالاتر از 50 سال پوکی استخوان را تجربه می نمایند و با کمال تاسف از هر 3 زن و از هر 5 آقای بالاتر از 50 سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می نماید. متاسفانه از هر 4 زن مبتلا به پوکی استخوان، 3 نفر از بیماری خود آگاه نیستند که کوشش پویش مذکور افزایش آگاهی زنان برای مراجعه به موقع برای دریافت خدمات پیشگیری و تشخیصی است.

شکستگی لگن، مهم ترین عارضه پوکی استخوان

وی شکستی لگن را عارضه دیگر ناشی از پوکی استخوان خواند و ادامه داد: شکستگی لگن به تنهایی از تمام سرطان های مختص زنان بروز بالاتری دارد که همین موضوع مرگ و میر ناشی از شکستگی لگن را هم افزایش می دهد تا جایی که 20 تا 50 درصد کسانی که دچار شکسنگی لگن می شوند در سال اول پس از شکستگی فوت می نمایند.

پایدار با بیان اینکه پس از شیوع کرونا عوامل خطر بروز پوکی استخوان افزایش یافته است، گفت: کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل، تغذیه نامناسب و… می تواند زمینه ساز بروز پوکی استخوان باشد که باید با اقدام به موقع جلوی آن را گرفت زیرا با افزایش عوامل خطر، به طور طبیعی سن بروز پوکی استخوان هم می تواند کاهش یابد البته مطالعه مشخصی بروی این موضوع در کشور صورت نگرفته است.

وی اضافه نمود: در بحث تغذیه، کمبود مصرف کلسیم و ویتامین D نقش مهمی در افزایش شیوع پوکی استخوان دارند. شیوع کمبود ویتامین D در همه جای جهان وجود دارد ولی با اقدامات درمانی ساده بویژه در خانم های بالای 50 سال می توان کمبود آن را جبران کرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: انجام آزمایشهای تشخیصی پوکی استخوان مطابق دستورالعمل های ابلاغی تحت پوشس بیمه است اما متاسفانه آگاهی کافی برای مراجعه به مراکز درمانی و دریافت این خدمت وجود ندارد. از طرف دیگر حتی در کسانی که تشخیص پوکی استخوان نهایی می گردد، پایبندی مناسبی به درمان وجود ندارد تاجایی که بیش از سه چهارم خانم هایی که قرار است درمان شوند، درمان را نیمه کاره رها می نمایند.

سهم داروها در ایجاد پوکی استخوان

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر کورتون درمانی بیماران مبتلا به کرونا و احتمال بروز پوکی استخوان برای این افراد در آینده، اظهار کرد: یکی از انواع پوکی استخوان نوع ثانویه آن است که به دنبال مصرف دارویی خاص که برای درمان بیماری دیگری تجویز شده رخ می دهد. یکی از شایع ترین داروها که نقشی در بروز پوکی استخوان دارد، کورتون است. البته در خصوص مبتلایان به کرونا مصرف کورتون کوتاه مدت است و بعید است بتواند مشکل جدی ایجاد کند اما بازهم باید مطالعات بیشتری بر این موضوع صورت گیرد.

پایدار در انتها با تاکید بر اینکه عوامل خطر پوکی استخوان از سال ها قبل از 50 سالگی با افراد است، گفت: در صورتی که خانواده ها از کودکی به تغذیه فرزند خود، تحرک او و… اهمیت دهند می توان جلوی بروز این بیماری غیر واگیر را گرفت.

منبع: همگردی

به "کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید